Blog

Eyl 8 2012

Web Sitesi ve Kullanıcı İlişkisi

Web Sitesi ve İnternet KullanıcısıBir web sitesi hazırlanırken göz önünde bulundurulması gereken önemli konulardan birisi site muhatabının "kullanıcı" olduğudur. Bu nedenle web kullanıcısını seyirci, dinleyici ya da okuyucudan ayıran nedenleri anlamak "kullanıcı dostu" uygulamaların ilk adımını da oluşturmaktadır.

Seyirci tüm süreçlerde pasif konumdadır. Sunulanı takip etmek, algılamak ve değerlendirmek temel aktivitedir. Bu temel aktiviteler içerisinde öne çıkan unsur takiptir. Seyirci sunumları bu nedenle takibi kolaylaştıran niteliklere sahip olmalıdır. Mümkün olduğunca anlaşılır, özet ve boşluksuz hazırlanarak sunum yapılması gerekmektedir. Üzerine düşünülerek ilerlenmesi gereken konular seyirci takibini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle düşünsel konular yerine güncel ya da duygu içerikli sunular tercih edilmektedir. Böylelikle görsel avantajlar ve kurgu tekniklerinden en yüksek verimle yararlanılmış olur. Sinema, televizyon, sahne sanatları, spor müsabakaları zaman zaman dinleme unsurları içerse de izleme eylemi ağır basar ve hitap ettiği kitle seyirci olarak adlandırılır.

Devamını oku...
Ağu 14 2012

Doğru Tarayıcı Seçimi

Chrome en yaygın tarayıcı seçimidirGelişen web yazılımları ile birlikte bu yazılımları en iyi şekilde çalıştıracak tarayıcılar da şekil almaktadır. Bu noktada yazılım üreticileri ve internet kullanıcısı aynı cephede yer almaktadır. Ne var ki internet kullanıcılarının web tasarımlarından en yüksek performansla yararlanması için doğru tarayıcı tercih edilmelidir.

 

Son 3 yıl içerisindeki gelişmeler sonucunda Internet Explorer(IE) tüm çabalarına rağmen yetersiz kalmış ve çok fazla kullanıcı kaybetmiştir. 2009 yılında internet kullanıcılarının %45'i IE tercih ederken bugün bu oran %16'ya kadar gerilemiştir.

IE'nin bu çöküşü pek çok sebebe dayanmaktadır. Bu sebepler içerisinden 2 tanesi oldukça belirleyici olmuştur. Birinci sebep Firefox ile yaygınlaşan kullanıcı dostu eklentilere bir cevap verilememesi IE'nin kullanıcı açısından yetersizleşmesine neden olmuştur. İkinci sebep ise yeni uygulamaları başarılı çalıştıramadığı için tasarımcıların gözünde yetersizleşmesidir. Haliyle son 3 yıldır yaratılan uygulamalar Firefox ve Chrome esas alınarak gerçekleştirilmiştir.

Devamını oku...