Ağu 14 2012

Doğru Tarayıcı Seçimi

Chrome en yaygın tarayıcı seçimidirGelişen web yazılımları ile birlikte bu yazılımları en iyi şekilde çalıştıracak tarayıcılar da şekil almaktadır. Bu noktada yazılım üreticileri ve internet kullanıcısı aynı cephede yer almaktadır. Ne var ki internet kullanıcılarının web tasarımlarından en yüksek performansla yararlanması için doğru tarayıcı tercih edilmelidir.

 

Son 3 yıl içerisindeki gelişmeler sonucunda Internet Explorer(IE) tüm çabalarına rağmen yetersiz kalmış ve çok fazla kullanıcı kaybetmiştir. 2009 yılında internet kullanıcılarının %45'i IE tercih ederken bugün bu oran %16'ya kadar gerilemiştir.

IE'nin bu çöküşü pek çok sebebe dayanmaktadır. Bu sebepler içerisinden 2 tanesi oldukça belirleyici olmuştur. Birinci sebep Firefox ile yaygınlaşan kullanıcı dostu eklentilere bir cevap verilememesi IE'nin kullanıcı açısından yetersizleşmesine neden olmuştur. İkinci sebep ise yeni uygulamaları başarılı çalıştıramadığı için tasarımcıların gözünde yetersizleşmesidir. Haliyle son 3 yıldır yaratılan uygulamalar Firefox ve Chrome esas alınarak gerçekleştirilmiştir.

İki önemli sebep dışında IE aşırı sistem kullanımı nedeniyle bilgisayarlarda yavaş kalması ve eski sürümleri ile bile uyumlu çalışamaması gibi pek çok altyapı sorunu nedeniyle oldukça dezavantajlı duruma düştü.

Görünen o ki IE 9'dan sonra Microsoft tarayıcı konusunda yenilgiyi kabullenerek tarayıcı yarışlarından geri çekildi. Önce 2009'da liderliği Firefox elegeçirdi. Ancak yetenekli Firefox 2012 Mart ayından itibaren liderliği sade ve hızlı Chrome'a bırakmak zorunda kaldı.

Görülüyor ki internet kullanıcısı tercihini daha hızlı, sade ve güncel uygulamalarla uyumlu tarayıcılardan yana kullanıyor.

 Temmuz 2012 Tarayıcı Kullanım Oranları (%)
İnternet Explorer Firefox Chrome  Safari  Opera 
 16.3  33.7  42.9  3.9  2.1